Učíme se pro život

O nás

Mateřská škola v Jasenné  se nachází ve středu obce v těsné blízkosti školy základní. V roce 1981 byla budova nově postavena a otevřena pro potřeby předškolních dětí. Zřizovatelem školy je Obec Jasenná.

Celý areál stojí mimo hlavní komunikaci a je obklopen parkově upravenou zahradou s množstvím herních prvků. Součástí budovy je školní kuchyně s jídelnou, kde se stravují i děti ze základní školy. V roce 2003 vytvořila základní a mateřská škola jeden právní subjekt pod názvem Základní škola a Mateřská škola v Jasenné.

Jsme mateřská škola s celodenním provozem od 6.30 do 16.00 hodin. V současné době máme dvě věkově smíšená oddělení pro děti od 3 do 7 let. Při zařazování dětí do tříd respektujeme přání dětí i rodičů. Nově přijatým dětem umožňujeme po dohodě s rodiči adaptační režim, který vede k lepšímu splynutí dítěte s novým prostředím.

Dlouhodobou spoluprací se základní školou vytváříme dobré podmínky pro bezproblémový

přechod dětí do 1. ročníku základní školy.

Pedagogický sbor tvoří pedagogické pracovnice, které mají odpovídající vzdělání a dlouholetou praxi v oblasti předškolního vzdělávání. Všichni zaměstnanci mateřské školy se snaží vytvořit dětem příjemné a podnětné prostředí, kde jsou děti přijímány s pochopením a láskou.

Naše mateřská škola pracuje podle vlastního školního vzdělávacího programu,který má název „Mám rád sebe, tebe, vás i to co je kolem nás.“ Při volbě tohoto názvu jsme vycházeli z potřeby vytvářet u dětí pozitivní a citlivý vztah k lidem, k přírodě i k lidovým tradicím. Vzdělávání dětí je založeno na přímých zážitcích dítěte a probíhá formou her, objevování, zkoumání a tvoření. Vždy jsou respektovány individuální možnosti a potřeby

jednotlivých dětí. Cílem předškolního vzdělávání v naší mateřské škole je dát dětem základy kompetencí důležitých pro život a budoucí další vzdělávání.

Mateřská škola je místem, které zajišťuje rovnováhu mezi přirozeným rozvojem dítěte v rodině a jeho rozvojem ve skupině vrstevníků.

Co je zde pro děti připraveno?

- podnětné a tvořivé prostředí

- podmínky pro vznik dětských přátelství

- každodenní program plný her a činností

- divadelní představení

- výlety, exkurze

- společné akce pro děti i jejich rodiče

- pro předškoláky doplňkové programy / hra na flétnu, angličtina hrou, práce na PC, logohrátky/

Jakému chování se děti ve školce učí?

- každý den pozdrav paní učitelku i kamarády

- o všechno se rozděl

- hraj fér

- nikoho nebij

- uklízej po sobě

- když někomu ublížíš, řekni mu promiň

- pomáhej mladším kamarádům

- neskákej druhým do řeči, když mluví

- každý den se trochu uč, přemýšlej, maluj, kresli, zpívej, tancuj, cvič a pracuj

- když vyrazíš do světa, dávej pozor a auta, chytni se někoho za ruku

Poprvé  ve školce aneb jak mohou svému  dítěti pomoci rodiče při adaptaci na nové prostředí?

Buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí.

Přibalte mu plyšového mazlíčka na spaní.

Používejte stejné rituály.

Rozlučte se krátce

Buďte citliví a trpěliví.

Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte.

Komunikujte s učitelkami.

Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte a pozitivně ho motivujte.

Co by rodiče neměli dělat….

Buďte důslední, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.

Nestrašte své dítě školkou.

Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. / Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také/.

Co je cílem společné spolupráce rodičů a naší mateřské školy?

Vychovávat šťastné a spokojené děti.

Design IT-enclave 2008